Od czego zacząć?

Kiedy nadejdzie ta wspaniała chwila i posiadamy możliwości wybudowania domu, często nie wiemy od czego zacząć. Czy powinniśmy zamawiać materiał, czy zatrudnić ekipę budowlaną, czy architekta?

Na początku powinniśmy sprawdzić, czy nasza działka, lub teren, który chcemy kupić, posiada pozwolenie na wybudowanie domu lub innego obiektu jaki chcemy wybudować. Ma to ogromne znaczenie do stawiania przez nas dalszych kroków i realizowania swoich marzeń i planów.

Zaczynamy działania

Kolejny etap, jaki powinniśmy przejść z należytą starannością i kontrolą, to wykonanie Mapy do celów projektowych.

Mapa musi zostać wykonana bardzo dokładnie i szczegółowo. Takie podejście do tematu pozwoli uniknąć wielu problemów w późniejszych etapach budowy.  Właśnie w takich momentach potrzebni będą geodeci. Lublin i okolice ma kilku dobrych geodetów, ale liderem branży jest firma geodezyjna Galileo. Po zrealizowanych pomiarach, geodeci wykonują szereg prac biurowych, oraz kompletują dokumentację. Wynikiem prac geodety jest mapa do celów projektowych. Taka mapa będzie służyć architektom do wykonania projektu naszego domu wraz z przyłączami oraz zagospodarowaniem działki, a nam do otrzymania pozwolenia na budowę i zgłoszenia rozpoczęcia budowy.

Rusza budowa

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę i zgłoszeniu rozpoczęcia budowy, znów jest niezbędny geodeta.

Pomiary geodezyjne

Geodezyjne wytyczenie osi fundamentów budynku mieszkalnego

Tym razem pomoże nam w wyznaczeniu punktów głównych budowli, również niezbędne jest wyznaczenie osi ścian nośnych oraz poziomu „zero” budynku. Dla własnej wygody i obniżenia kosztów warto by geodeta wytyczył te miejsca razem z wykonaniem fundamentowych ław. Dzięki temu od razu mamy informacje te wpisane do dziennika budowy. W momencie gdy będziemy podłączać gaz, prąd, kanalizację, geodeta jest bezwzględnie potrzebny, aby wytyczyć te przyłącza w terenie. Geodeta musi wykonać pomiary inwentaryzacyjne przed zasypaniem wykopu i sporządzić dokumentację. Ważne, by nasza inwestycja miała wykonane pomiary również po zakończeniu budowy. Nazywamy to pomiarami powykonawczymi lub inwentaryzacją powykonawczą.

Inwentaryzacja powykonawcza budynku i przyłączy jest niezbędna do przeprowadzenia odbioru oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Jak widać w tym krótkim artykule, obecność geodety jest niezbędna, więc warto wybrać firmę geodezyjną, która łączy doświadczenie i nowoczesność, abyśmy mogli cieszyć się spełnianiem naszych marzeń, a nie stresowali się ich realizacją. Geodeta powinien być szybki i precyzyjny. To cechy, które wskazują na profesjonalistę. Więc warto zaufać najlepszym, takim jak firma geodezyjna Galileo. Każdy pomiar wykonamy szybko i dokładnie.

Galileo Biuro Geodezji

Inż. Artur Kocki
ul. Diamentowa 4a
20-447 Lublin

e-mail: galileogeodezja@wp.pl

tel. 792 236 497

Godziny otwarcia: pn.- pt. 8-16